Yandex... Google nin İlk Dişli Rakibi...

Yandex

    Dünyada benim gibi bir çok kullanıcı web aramalarında Google yi tercih ediyor.(Bir çok kimse tercih bile edemiyor çünkü Google den başka arama motoru bilmiyor) Hem arama sonuçlarındaki isabetin fazlalığı hemde diğer Google servislerinin vazgeçilmezliği bu tercihin ilk sebebi. Dolayısıyla Google elde ettiği bu  başarısıyla gerçek manada kendine bir rakip bulamıyordu. Taki Yandex çıkıncaya kadar....

    Yandex nedir?
     İlk önce söyleceğimiz söz Rus kökenli bir arama motoru olduğu. Sadece arama motoru mu? Tabiki hayır. Google nin karşısına böyle çıkamazdı. Oda akıllıca bir karar alıp Google nin zaman içerisinde geliştirdiği servisleri ilk zamanlarda geliştirip hizmete sundu. Gelişim sürecinde  ve ilk zamanları olmasına rağmen gayet başarılıda.
Şu anda Arama(web,resim,video), Mail, Çeviri,  Hava Durumu gibi servisleri harika bir şekilde çalışıyor. Üstelik bu servislerin hepside Türkçe hizmet veriyor. Ayrıca aile filtreli (http://aile.yandex.com.tr/)    bir arama hizmetide sunuyor.

    İleride Google servislerine benzeyen bir çok servisi hizmete sokacağına inandığımız Yandex gerçekten dişli bir rakip olacağa benziyor.

    "Herşeyi Bulun" sloganı ile yayına devam eden YANDEX e buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz..
Not: www.fatihkapagan.com adresini referans göstererek alıntı yapmak serbesttir.


Bu blogdaki popüler yayınlar

Labirent Bulmaca Yapıcı

Dalga Fotoğrafçılığı